e-usługi
Rejestracja on-line
Diagnostyka obrazowa

Pobierz zdjęcia

diagnostyka
BADANIE KAŁU
 
 
 

KIEDY I PO CO SIĘ JE PRZEPROWADZA?

Ogólne badanie kału wykonuje się, by potwierdzić lub wykluczyć choroby zakaźne układu pokarmowego. Przyczynami tych chorób są zwykle wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki i pasożyty. Badanie kału jest też częścią diagnostyki zaburzeń wchłaniania pokarmów. Na podstawie analizy próbki kału stwierdza się także występowanie krwawienia z przewodu pokarmowego – to badanie kału jest pomocne w wykrywaniu raka jelita grubego.Badanie kału w sanepidzie, czyli badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych, wykonuje się przed podjęciem pracy, w której można przenieść na innych choroby zakaźne.
 
 
 

PRZYGOTOWANIE, POBRANIE PRÓBKI

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na wznak , w razie potrzeby z podgłówkiem, wałkiem pod kolanami, z dostępem do klatki piersiowej, kostek oraz nadgarstków . Skóra powinna być wcześniej przygotowana (przemyta roztworem spirytusu lub specjalnym płynem , żelem do EKG). Następie umieszczane są elektrody na ciele badanego i wprowadza się dane pacjenta (imię, nazwisko, płeć) do aparatu. Zapis zostaje wykonany w czasie spokojnego oddychania. Po wykonanym badaniu elektrody zostają wydezynfekowane zgodnie z obowiązującą instrukcją. Każdemu pacjentowi kładzie się czyste prześcieradło jednorazowe na kozetkę.
 
 
 

JAK POBRAĆ KAŁ DO ANALIZY I ILE POTRZEBA?

Przed pobraniem próbki należy zaopatrzyć się w odpowiedni pojemnik do badania kału – można kupić go w aptece. Należy też przygotować umyte, wyparzone i suche naczynie, do którego zostanie oddany kał.Jak pobrać kał do badania? Po defekacji (wypróżnieniu) należy otworzyć pojemnik do badania kału i przy pomocy dołączonej łopatki pobrać próbkę. Ile kału do badania umieścić w pojemniku? Jeśli wykonuje się badanie na wirusy, grzyby i bakterie, próbka powinna mieć wielkość orzecha laskowego. W przypadku badań na pasożyty – wielkość orzecha włoskiego. Gdy do badania pobierany jest kał płynny, powinno być go około 2 ml. Niezależnie od rodzaju badania kału pojemnik z próbką należy dokładnie opisać, podając imię i nazwisko, wiek i datę pobrania materiału, a następnie zabezpieczyć szczelnie woreczkiem foliowym.
 
 

BADANIE KAŁU NA PASOŻYTY

Badanie kału na pasożyty wymaga pobrania 3 próbek w ciągu 10 dni. Co 2-3 dni należy pobrać świeżą próbkę, zabezpieczyć ją i tego samego dnia dostarczyć do laboratorium. Można oddać ją także następnego dnia, ale do tego czasu trzeba próbkę przechowywać w lodówce (w temperaturze od 2 do 8°C). Badanie kału na lamblie (w kierunku antygenu cyst Giardia lamblia) można wykonać na podstawie jednej próbki.