KOLEJNY SUKCES GLIWICKICH UROLOGÓW: PRZEPROWADZILI PONAD 200 OPERACJI ROBOTYCZNYCH

Rezultaty wprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej są bardzo dobre m.in. dzięki niskiej inwazyjności, mniejszej utracie krwi u pacjenta i doskonałej precyzji – wyjaśnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Przeprowadzenie ponad dwustu operacji było możliwe dzięki ciężkiej pracy całego zespołu. Gdy zaczęliśmy analizować dane, okazało się, że wykonanie takiej liczby zabiegów na oddziale z jedną salą operacyjną i 19 łóżkami jest dużym osiągnięciem – dodaje specjalista.

W gliwickiej lecznicy przy Kościuszki 29 urolodzy wykorzystują robota chirurgicznego podczas prostatektomii radykalnych czyli operacji ratujących chorych z rakiem prostaty oraz podczas operacji nerek. Dzięki technologii 3D i wykorzystaniu ramion robota możemy w precyzyjny sposób dotrzeć do guza i go usunąć z korzyścią dla pacjenta – podkreśla dr Kupilas.

Mniejsza ingerencja w ciało pacjenta, mniejsze ryzyko powikłań i wyższy komfort leczenia, a także krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji to najważniejsze zalety operacji robotycznych. Chirurgia robotowa jest synonimem postępu w medycynie. To szczególnie ważne w obliczu alarmujących statystyk: w Polsce zachorowania na raka prostaty podwoiły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Dwa tysiące nowych zachorowań rocznie stwierdza się tylko w województwie śląskim. Z kolei rozpoznanie raka nerki każdego roku słyszy w naszym kraju ponad pięć tysięcy osób.