e-usługi
Rejestracja on-line
Diagnostyka obrazowa

Pobierz zdjęcia

oddzial
ODDZIAŁ REHABILITACJI NEUROLOGICZNEJ
 
 
 
 

KADRA

ORDYNATOR ODDZIAŁU

dr Anna Margas-Sosna

PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA

Anna Jakiel

LOKALIZACJA: ul. Radiowa 2
TEL. (32) 302 98 49

Oddział Rehabilitacji Neurologicznej powstał w 2019 roku.
Oddział posiada 18 łóżek.


Zadaniem oddziału jest rehabilitacja wczesna oraz przewlekła pacjentów z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego: po udarach niedokrwiennych mózgu, udarach krwotocznych mózgu, tętniakach mózgu oraz po uszkodzeniach rdzenia kręgowego.

Podczas pobytu pacjenci odzyskują sprawność oraz niezależność w zakresie transferów, lokomocji oraz funkcję w kończynach bezpośrednio zajętych, poprawę funkcji mowy oraz kompensacja ubytków funkcji poznawczych.

PRZYJĘCIE NA ODDZIAŁ
Skierowanie wystawia lekarz oddziału neurologii, neurochirurgii, oddziału lub kliniki anestezjologii i intensywnej terapii lub lekarz poradni specjalistycznej rehabilitacyjnej, neurologicznej, neurochirurgicznej. Oddział przyjmuje pacjentów do terapii wczesnej – maksymalnie do 30 dni od momentu wypisu ze szpitala po leczeniu fazy ostrej schorzenia neurologicznego. W przypadku rehabilitacji przewlekłej skierowanie wystawiane jest choremu, który jest już po przebytej rehabilitacji i wymaga kontynuacji rehabilitacji w warunkach stacjonarnych.

DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZA ODDZIAŁU
Podczas pobytu pacjenta ma on zapewnioną 24-godzinną opiekę lekarską oraz pielęgniarską prowadzoną przez interdyscyplinarny zespół o wieloletnim doświadczeniu. Zasadniczym celem pobytu na oddziale jest zapewnienie kompleksowej fizjoterapii, opieki psychologicznej, logopedycznej oraz prowadzenie terapii zajęciowej prowadzącej do poprawy funkcjonowania chorego.

FIZJOTERAPEUCI
Personel to wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów specjalizujących się w terapii neurologicznej. Posiada specjalistyczne kursy z zakresu szeroko pojętych koncepcji neurofizjologicznych takich jak Bobath dla dorosłych czy PNF. Opierają się one na indywidualnym podejściu do pacjenta oraz jego dysfunkcji. Poprzez wykorzystanie neuroplastyczności mózgu i facilitacji(torowania) dążymy do promowania wydajnego ruchu zgodnie z indywidualnym maksymalnym potencjałem pacjenta.

Oddział zapewnia także zabiegi z zakresu fizykoterapii takie jak: elektroterapia, terapia polem magnetycznym niskiej częstotliwości, laseroterapia, leczenie ultradźwiękami, ciepłolecznictwo- lampa sollux, krioterapia- leczenie parami ciekłego azotu oraz okłady żelowe, hydroterapia- masaż wirowy kończyn górnych i dolnych.

Oddział wyposażony jest w robot rehabilitacyjno-diagnostyczny Luna EMG wspomagający kinezyterapię. Wykorzystuje on sygnały elektryczne pochodzące z mięśni, wykrywa najsłabsze i najlżejsze z nich, wspomaga rehabilitację pacjenta.

LEKARZE
W Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej zatrudniony jest profesjonalny personel – lekarze specjaliści w dziedzinie rehabilitacji medycznej, chorób wewnętrznych, geriatrii, neurologii i psychiatrii. Taki interdyscyplinarny zespół medyczny przygotowuje dla każdego pacjenta indywidualny program terapeutyczno-rehabilitacyjny i razem z nim konsekwentnie go realizuje, analizując na bieżąco skutki i postęp w odzyskiwaniu sprawności. Równocześnie dba o prawidłowe leczenie przewlekłych schorzeń współistniejących, takich jak choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, depresja, które są częstym problemem osób po incydentach mózgowych.

PIELĘGNIARKI
Zespół pielęgniarski oddziału składa się z osób posiadających wieloletnie doświadczenie zawodowe w opiece nad pacjentami neurologicznymi, onkologicznymi, osobami z zaburzeniami psychicznymi, przewlekłymi schorzeniami układu krążenia. Do zadań zespołu należy kompleksowa opieka nad pacjentem, polegająca m.in. na podawaniu leków, procedurach diagnostyczno-terapeutycznych, pomocy w podstawowych czynnościach dnia codziennego, 24-godzinnym monitorowaniu stanu chorego. Wymienione zadania realizowane są również dzięki pomocy zatrudnionych w oddziale wykwalifikowanych opiekunów medycznych.

PSYCHOLODZY
Specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta, którego staż zawodowy obejmuje pracę w poradni neurologicznej, leczenia bólu, somatyzacji chorób psychicznych. Praca terapeutyczna w grupie wiekowej młodzieży i dorosłych. Zadania psychologa na oddziale rehabilitacji neurologicznej obejmują diagnozę psychoneurologiczną, terapię deficytów poznawczych i emocjonalnych, pracę terapeutyczną związaną z motywacją do rehabilitacji i podjęcia samodzielnych funkcji życiowych i społecznych.

LOGOPEDZI
Specjalista neurologopeda posiadający wieloletnie doświadczenie w zakresie reedukacji mowy u osób po przebytych incydentach mózgowych: udarach i innych chorobach neurologicznych. Zajmuje się on oceną deficytu behawioralno – poznawczego wraz z oceną stopnia uszkodzenia neurologicznego: mowy i aparatu artykulacyjnego, jak również problemami chorych z przyjmowaniem pokarmów i połykaniem płynów.

TERAPIA ZAJĘCIOWA
Terapeuta zajęciowy, posiadający kwalifikacje zakresie terapii zajęciowej oraz socjoterapii, z doświadczeniem w pracy z seniorami. Realizuje różne metody arteterapii.

 

INFORMACJE DLA PACJENTA PRZYJMOWANEGO NA ODDZIAŁ REHABILITACJI NEUROLOGICZNEJ

Co należy zabrać na Oddział Rehabilitacji Neurologicznej?

– dowód osobisty
– listę przyjmowanych leków wraz z ich dawkowaniem
– pełną dokumentację medyczną (do wglądu)
– zaświadczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (jeżeli jest)
– środki pielęgnacyjne (oliwka, krem, pianka, dezodorant, chusteczki wilgotne, chusteczki suche, pasta do zębów, szampon do włosów, żel)
– przybory toaletowe (maszynki do golenia, grzebień, szczotka do włosów, szczotka do zębów, itp)
– ręczniki
– pełne obuwie do ćwiczeń z antypoślizgową podeszwą (np. adidasy, tenisówki)
– klapki gumowe pod prysznic
– piżamę lub koszulę nocną
– bieliznę osobistą
– koszulki na zmianę
– skarpety
– strój do ćwiczeń (dresy, legginsy lub wygodne spodenki)
– wodę do picia w małych butelkach