Nowy oddział przy Zygmunta Starego 20 w Gliwicach będzie przeznaczony dla pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego do czternastu dni od wypisu ze szpitala z oddziału kardiologicznego. Naszym zadaniem będzie jak najlepsze „przywrócenie” chorych do stanu wydolności i jakości życia sprzed tego incydentu. Mamy 24 łóżka, nowoczesną salę ćwiczeń, a pacjenci będą do nas trafiać poprzez koordynatora programu KOS-zawał czyli w ramach kompleksowej opieki specjalistycznej dla osób po przebytym zawale serca – wyjaśnia Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Zaczniemy od ustalenia planu leczenia na bazie dotychczasowej dokumentacji medycznej i stanu pacjenta, który może korzystać z takiej rehabilitacji kardiologicznej przez maksymalnie trzydzieści pięć dni. Poza standardowym postępowaniem: wysiłkiem fizycznym, edukacją zdrowotną, psychoterapią mamy też do zaoferowania zajęcia jogi oraz tai chi jako jedyny ośrodek szpitalnej rehabilitacji kardiologicznej w Polsce – podkreśla dr Adam Staroń, ordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Naszym marzeniem było stworzenie przyjaznego, pozytywnego miejsca i takiego zespołu specjalistów, którzy będą w stanie różnymi ścieżkami motywować pacjenta do działania, do zmiany nawyków, do podjęcia walki o swoje zdrowie. Mam nadzieję, że to marzenie właśnie zaczyna się spełniać – dodaje.
Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna to szereg działań medycznych stosowanych u pacjentów po incydentach kardiologicznych, którzy już w ciągu kilku dni po wypisie ze szpitala mogą rozpocząć pracę z ekspertami wspierającymi ich w powrocie do sprawności po zawale serca i w stosowaniu nowych zaleceń. Jest to postępowanie konieczne do usunięcia lub zmniejszenia przyczyn leżących u podłoża choroby. Wczesna rehabilitacja kardiologiczna w ramach NFZ stwarza warunki do powrotu do prawidłowego funkcjonowania pacjentowi, który przeszedł zawał mięśnia sercowego.