e-usługi
Rejestracja on-line
Diagnostyka obrazowa

Pobierz zdjęcia

Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską, Krajowy Plan Odbudowy

AKTUALNOŚCI

KOLEJNY SUKCES GLIWICKICH KARDIOLOGÓW. TEN ZABIEG BĘDZIE WYKONYWANY ZDECYDOWANIE CZĘŚCIEJ

KOLEJNY SUKCES GLIWICKICH KARDIOLOGÓW. TEN ZABIEG BĘDZIE WYKONYWANY ZDECYDOWANIE CZĘŚCIEJ

Napady szybkiego i niemiarowego bicia serca, którym towarzyszą osłabienie, duszności, narastający niepokój i lęk zdarzają się nawet u bardzo młodych, dwudziestoletnich pacjentów. Niezwykle ważne jest to, aby lekarz rodzinny skierował chorego do naszej poradni kardiologicznej, gdzie otrzyma on kompleksowe leczenie i wsparcie – wyjaśnia dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

    Ablacja to przezskórny, małoinwazyjny zabieg blokujący przewodzenie impulsów indukujących arytmię. Dzięki zniszczeniu obszarów w sercu sprzyjających powstawaniu lub przenoszeniu się arytmii, pacjent może zostać całkowicie wyleczony. Jednego dnia możemy przeprowadzić nawet sześć zabiegów. Tylko w ubiegłym roku wykonaliśmy z sukcesem ponad 150 takich procedur, w tym roku może ich być jeszcze więcej. Udało nam się wejść do Krajowej Sieci Kardiologicznej i są już pierwsze bardzo dobre efekty tego programu – zapewnia szef gliwickiej kardiologii.

    Najwięcej zabiegów wykonuje się u pacjentów z migotaniem przedsionków. Ablacja może być również przeprowadzona u chorych z trzepotaniem przedsionków oraz innymi nadkomorowymi i komorowymi arytmiami. Takie osoby najczęściej borykają się z kołataniem serca, zasłabnięciami, omdleniami, obniżoną tolerancją wysiłku, niepokojem, uciążliwymi dusznościami. Możemy mówić o wysokiej skuteczności zabiegów ablacji, jest to nieporównywalne w stosunku do farmakoterapii. Postęp pozwolił nam, aby te zabiegi były coraz krótsze, coraz mniej obciążające organizm pacjenta i – co najważniejsze – dające szansę na życie bez arytmii – podkreśla dr Krzysztof Myrda, kardiolog.

Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach znalazł się w ścisłym gronie placówek medycznych w województwie śląskim realizujących zadania w ramach KSK (Krajowa Sieć Kardiologiczna). Dzięki temu kardiolodzy mogą objąć opieką większą liczbę pacjentów borykających się z arytmią.