e-usługi
Rejestracja on-line
Diagnostyka obrazowa

Pobierz zdjęcia

AKTUALNOŚCI

SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH Z CERTYFIKATEM W ZAKRESIE SPEŁNIENIA WYMAGAŃ NORMY ISO 9001

Podmioty medyczne posiadające certyfikaty jakościowe stają się bardziej konkurencyjne i wiarygodne na rynku ponieważ dysponują namacalnym dowodem na panujące w nich bezpieczeństwo, ład i gospodarność. Certyfikat w zakresie spełnienia normy ISO 9001 ma wpływ na punktową ocenę oferty składanej do Narodowego Funduszu Zdrowia w postępowaniach konkursowych na świadczenia medyczne. Szpital certyfikowany otrzymuje dodatkowe punkty.

Posiadanie certyfikatu ISO 9001: 2015 umożliwia zawarcie umów z podmiotami zewnętrznymi na wykonywanie usług związanych z diagnostyką laboratoryjną lub usług z zakresu sterylizacji sprzętu medycznego. Przygotowania do procesu certyfikacji trwały około dziewięciu miesięcy. W tym czasie udało się wdrożyć wiele procedur zapewniających pacjentom bezpieczeństwo, a części administracyjnej Szpitala porządek i gospodarność. Oczywiście działania te wymagały dużego nakładu pracy ze strony pracowników, za co należą się im szczególne podziękowania.

KOLEJNY SUKCES GLIWICKICH UROLOGÓW: PRZEPROWADZILI PONAD 200 OPERACJI ROBOTYCZNYCH

Rezultaty wprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej są bardzo dobre m.in. dzięki niskiej inwazyjności, mniejszej utracie krwi u pacjenta i doskonałej precyzji – wyjaśnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Przeprowadzenie ponad dwustu operacji było możliwe dzięki ciężkiej pracy całego zespołu. Gdy zaczęliśmy analizować dane, okazało się, że wykonanie takiej liczby zabiegów na oddziale z jedną salą operacyjną i 19 łóżkami jest dużym osiągnięciem – dodaje specjalista.

W gliwickiej lecznicy przy Kościuszki 29 urolodzy wykorzystują robota chirurgicznego podczas prostatektomii radykalnych czyli operacji ratujących chorych z rakiem prostaty oraz podczas operacji nerek. Dzięki technologii 3D i wykorzystaniu ramion robota możemy w precyzyjny sposób dotrzeć do guza i go usunąć z korzyścią dla pacjenta – podkreśla dr Kupilas.

Mniejsza ingerencja w ciało pacjenta, mniejsze ryzyko powikłań i wyższy komfort leczenia, a także krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji to najważniejsze zalety operacji robotycznych. Chirurgia robotowa jest synonimem postępu w medycynie. To szczególnie ważne w obliczu alarmujących statystyk: w Polsce zachorowania na raka prostaty podwoiły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Dwa tysiące nowych zachorowań rocznie stwierdza się tylko w województwie śląskim. Z kolei rozpoznanie raka nerki każdego roku słyszy w naszym kraju ponad pięć tysięcy osób.

NOWOCZESNE CZYTNIKI I DOSTĘP DO E-BOOKÓW DLA GLIWICKICH PACJENTÓW.„CZYTANIE JEST DOBRE DLA SERCA”

Niwelują stres, stabilizują emocje, pomagają przepracować traumę, poprawiają nastrój i ułatwiają zdobywanie wiedzy o współczesnym świecie. Zalet korzystania z książek – zarówno w wersji tradycyjnej jak i elektronicznej – jest mnóstwo, ale cel akcji Fundacji Powszechnego Czytania oraz Legimi #KsiążkaChroni jest jeden: przekazanie wielu placówkom, w tym bibliotekom publicznym i pedagogicznym, czytników wraz z miesięcznym dostępem do e-booków oraz audiobooków w języku polskim, angielskim, niemieckim oraz ukraińskim.

Literatura, zwłaszcza w ojczystym języku, może mieć dla wielu osób niezwykle kojące działanie, jednak dostęp do niej jest dziś z oczywistych powodów utrudniony. Wiemy też, jak ważny jest wzór czytającego rodzica w upowszechnianiu czytania wśród dzieci dlatego Fundacja Powszechnego Czytania chce ułatwiać dorosłym dostęp do książek – mówi Aleksandra Strzelecka, specjalistka ds. komunikacji w Fundacji Powszechnego Czytania.

Cztery nowoczesne urządzenia trafiły już do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Skorzystali z nich m.in. pacjenci przebywający na oddziale rehabilitacji kardiologicznej.

Dotąd dysponowaliśmy tradycyjną biblioteką, teraz mamy również czytniki i e-booki, które staną się na oddziale kolejną dobrą propozycją dla naszych chorych. Pobyt u nas trwa nawet kilka tygodni więc musimy zadbać o organizację czasu wolnego i różne formy odpoczynku po treningach, testach wysiłkowych, ćwiczeniach czy wykładach dotyczących zdrowego stylu życia – wyjaśnia dr Adam Staroń, ordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce. Wsparcie w ramach akcji #KsiążkaChroni to już kolejna inicjatywa, z której korzysta Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. Wcześniej do najmłodszych pacjentów oddziałów pediatrii oraz ortopedii dziecięcej trafiły bajki edukacyjne w języku polskim i ukraińskim.

EUROPEJSKI DZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH

18 listopada to Europejski Dzień Wiedzy Antybiotykach (EAAD, ang. European Antibiotic Awareness Day), który został ustanowiony w 2008 roku.

Najważniejszym celem jest wzrost świadomości społecznej na temat narastającego zagrożenia związanego ze zjawiskiem oporności drobnoustrojów na antybiotyki. Oporne bakterie przeżywają w obecności antybiotyku i dalej się namnażają powodując dłuższą chorobę, a nawet śmierć. Infekcje wywołane przez oporne bakterie mogą wymagać większej ostrożności, a także alternatywnych i droższych antybiotyków, które mogą mieć poważniejsze skutki uboczne.

Wiele chorób okresu jesienno-zimowego może powodować te same objawy, ale mogą nie wymagać takiego samego leczenia. Jeśli przepisano ci antybiotyk na poprzednią chorobę i po nim wyzdrowiałeś, kuszące jest zastosowanie tego samego antybiotyku, jeśli występują podobne objawy. Jednak tylko lekarz, który Cię zbadał, może stwierdzić, czy choroba wymaga leczenia antybiotykami.

– Nigdy nie próbuj kupować antybiotyków bez recepty.
– Nigdy nie oszczędzaj antybiotyków na później.
– Nigdy nie używaj antybiotyków pozostałych po poprzednich kuracjach.
– Nigdy nie dziel się resztkami antybiotyków z innymi ludźmi.

Antybiotyki nie działają jak środki przeciwbólowe i nie mogą złagodzić bólów głowy ani gorączki. Antybiotyki są skuteczne tylko przeciwko infekcjom bakteryjnym i nie mogą pomóc w wyzdrowieniu z infekcji wywołanych przez wirusy, takich jak przeziębienie lub grypa. Aż 80% sezonowych dolegliwości dotyczących nosa, uszu, gardła i płuc ma podłoże wirusowe, więc przyjmowanie antybiotyków nie poprawi samopoczucia. Przyjmowanie antybiotyków z niewłaściwych powodów, takich jak przeziębienie i grypa, nie sprawi, że poczujemy się lepiej, a nawet może powodować działania niepożądane.

NOWATORSKA METODA LECZENIA JASKRY JUŻ DOSTĘPNA DLA PACJENTÓW

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach dołączył do ścisłego grona placówek medycznych, w których przeprowadzane są zabiegi przeciwjaskrowe z wykorzystaniem tzw. mikrostentów czyli maleńkich rurek regulujących poziom ciśnienia w oku.

Taki zabieg nie trwa długo, nie jest obarczony dużym ryzykiem i daje komfort pacjentowi, u którego np. metody farmakologiczne nie do końca się sprawdzały. Co ważne, nie ma ograniczeń wiekowych, liczy się kwalifikacja medyczna. Dzięki wprowadzeniu na stałe tych procedur możemy skuteczniej pomagać pacjentom – wyjaśnia dr Anna Wieczerska-Dec kierująca oddziałem okulistyki w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Najbardziej dotkliwymi następstwami jaskry są uszkodzenie nerwu wzrokowego, zawężenie pola widzenia oraz dyskomfort związany z koniecznością regularnego podawania specjalnych kropli do oczu, co dla wielu chorych bywa skomplikowane w codziennym życiu. Szacuje się, że w Polsce na jaskrę choruje nawet milion osób, ale część z nich nie ma o tym pojęcia. Uszkodzenie nerwu wzrokowego może być bardzo skryte, często zdarza się, że pacjent zgłasza się do okulisty z powodu pogorszenia widzenia i nie wie, że ma wysokie ciśnienie w oku. Choroba zdążyła już się mocno rozwinąć – tłumaczy dr Wieczerska-Dec.

Jaskra nazywana „złodziejką wzroku” pozostaje chorobą nieuleczalną, ale mamy coraz lepsze metody, aby nad nią panować – podkreśla okulistka. Możemy zmniejszać ciśnienie w oku, ograniczać postęp choroby, ale nie możemy jeszcze doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia. To na pewno jedno z najważniejszych wyzwań w okulistyce – podsumowuje specjalistka.

Choroba może rozwijać się na tle genetycznym, dlatego pacjenci, którzy mają w rodzinie osoby zmagające się z jaskrą, powinni szczególnie zadbać o regularne badania okulistyczne.

E-KONSYLIUM – WDROŻENIE MODELU ZDALNYCH KONSULTACJI KARDIOLOGICZNYCH I ONKOLOGICZNYCH Z WYKORZYSTANIEM PLATFORMY TELEMEDYCZNEJ

Szanowni Państwo,
Informujemy że Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach Sp. z o.o., realizuje projekt pn. „E-KONSYLIUM – wdrożenie modelu zdalnych konsultacji kardiologicznych i onkologicznych z wykorzystaniem platformy telemedycznej”

LECZNICA PRZY UL. RADIOWEJ STANIE SIĘ CZĘŚCIĄ SZPITALA MIEJSKIEGO NR 4

Zakup spółki Vito-Med prowadzącej od wielu lat w Gliwicach działalność medyczną w zakresie neurologii, chorób wewnętrznych i leczenia udarów przez Szpital Miejski nr 4, dla którego ten proces stanowi ważna rozwojową szansę, to najważniejszy cel postawiony przed zarządem naszej miejskiej jednostki. Dziś możemy powiedzieć, że to zamierzenie stało się faktem – ogłosił Prezydent Gliwic, Adam Neumann.

Gdy wiosną 2023 roku Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach z sukcesem przejął poradnię chorób zakaźnych, której działalność zakończono przy ulicy Radiowej 2, jasne stało się, że plany związane z integracją usług medycznych będą coraz szersze. Od kwietnia tego roku z pomocy lekarzy specjalistów chorób zakaźnych skorzystało u nas aż dwa tysiące pacjentów – powiedział Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4.

Teraz placówkę przy Radiowej 2 czekają zmiany organizacyjne, ale nie powinny one budzić obaw zatrudnionych tam pracowników. Kontynuujemy wsparcie dla chorych, a trzeba przypomnieć, że osoby z podejrzeniem udaru mózgu muszą mieć zapewnioną szybką pomoc i powinny trafić do specjalistycznego ośrodka w ciągu trzech godzin od wystąpienia objawów. Priorytety na pewno się nie zmienią – podkreśla Przemysław Gliklich.

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach przeszedł bardzo długą i trudną drogę od fatalnego rezultatu finansowego w roku 2019 czyli straty sięgającej 30 milionów złotych aż do dziś, gdy mamy perspektywę uzyskania dodatniego wyniku, jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia zdecyduje się uregulować kwestię nadwykonań – tłumaczy prezydent Gliwic. Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie w placówce uruchomiono z powodzeniem dwa oddziały: rehabilitacji kardiologicznej oraz ortopedii dziecięcej, wprowadzono operacje z wykorzystaniem robota chirurgicznego oraz innowacyjne rozwiązania w ortopedii. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach znalazł się w Krajowej Sieci Kardiologicznej oraz Krajowej Sieci Onkologicznej. Przy Radiowej 2 będą też wdrażane działające dotychczas w miejskiej jednostce projekty społeczne i programy wsparcia pacjentów.

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach będzie teraz prowadził działalność medyczną w trzech lokalizacjach: przy ulicy Zygmunta Starego 20 (dawny szpital wojskowy), przy Kościuszki 29 i właśnie Radiowej 2.

RAZEM PRZECIWKO PRZEMOCY!

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach po raz kolejny zorganizował wydarzenie o charakterze otwartym promujące profilaktykę oraz przeciwdziałanie przemocy PRZERYWAMY MILCZENIE. Jednym z partnerów akcji odbywającej się w Forum Gliwice był Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. Przygotowane zostały pokazy udzielania pierwszej pomocy, instruktaże dla dzieci oraz dla dorosłych oraz prelekcja ratownika Mateusza Żebrowskiego. W ramach współpracy odbyła się również debata z udziałem Justyny Soroki, psychologa w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, Emilii Kazowskiej, psychologa zajmującego się pracą z młodzieżą, mł. asp. Mateusza Piórkowskiego z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach oraz Mateusza Żebrowskiego ze Szpitala Miejskiego nr 4.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, podmiotów i organizacji udało się zorganizować ważny projekt wzbogacony atrakcjami i kreatywnymi propozycjami dla najmłodszych. Ponad stu uczestników i uczestniczek gry terenowej uzyskało certyfikat superbohatera . Na każdym ze stoisk można było uzyskać informacje o oferowanych formach wsparcia. Ponadto w trakcie wydarzenia można było wziąć udział w konsultacjach psychologicznych i prawnych czy skorzystać z warsztatów.

ŚWIATOWY DZIEŃ WZROKU

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach po raz kolejny zorganizował wydarzenie o charakterze otwartym promujące profilaktykę oraz przeciwdziałanie przemocy PRZERYWAMY MILCZENIE. Jednym z partnerów akcji odbywającej się w Forum Gliwice był Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. Przygotowane zostały pokazy udzielania pierwszej pomocy, instruktaże dla dzieci oraz dla dorosłych oraz prelekcja ratownika Mateusza Żebrowskiego. W ramach współpracy odbyła się również debata z udziałem Justyny Soroki, psychologa w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, Emilii Kazowskiej, psychologa zajmującego się pracą z młodzieżą, mł. asp. Mateusza Piórkowskiego z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach oraz Mateusza Żebrowskiego ze Szpitala Miejskiego nr 4.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, podmiotów i organizacji udało się zorganizować ważny projekt wzbogacony atrakcjami i kreatywnymi propozycjami dla najmłodszych. Ponad stu uczestników i uczestniczek gry terenowej uzyskało certyfikat superbohatera . Na każdym ze stoisk można było uzyskać informacje o oferowanych formach wsparcia. Ponadto w trakcie wydarzenia można było wziąć udział w konsultacjach psychologicznych i prawnych czy skorzystać z warsztatów.

EUROPEJSKI DZIEŃ PROSTATY

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU). Zrywamy z tzw. typem macho, który uważa, że troska o zdrowie i regularne badania profilaktyczne go nie dotyczą. Coraz częściej mężczyźni mówią otwarcie w gabinecie o swoich dolegliwościach czy obawach. Niestety, statystki zachorowalności stanowią tę drugą stronę medalu i mamy nadal bardzo wiele do zrobienia – podkreśla dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Prostata to gruczoł, który pełni niezmiernie ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. To absolutnie nie jest tak, że sama obecność prostaty jest chorobą, a zdarzają się pacjenci, którzy mają takie błędne przekonanie. Musimy pamiętać o tym, że schorzenia prostaty, nie tylko te natury onkologicznej, mogą dotyczyć każdej grupy wiekowej. Młodsi mężczyźni chorują często na zapalenia prostaty związane np. z aktywnym trybem życia. Wystarczy wyjazd czy wykąpanie się w basenie, w którym nie do końca przestrzegano zasad dezynfekcji – wyjaśnia dr Kupilas. Oczywiście to, co jest najgorsze to rak prostaty. Niezwykle ważne jest, aby mężczyzna powyżej 40 lub 45 roku życia odwiedził urologa, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku – podsumowuje specjalista.

Nie ma krępujących tematów w gabinecie lekarskim. Mam pacjentów, którzy przychodzą do urologa stricte profilaktycznie, nie mają też poczucia wstydu, żeby o tych sprawach rozmawiać. Stawiajmy na komunikację bo to przynosi realne korzyści w formie wczesnej diagnostyki choroby, którą na takim etapie możemy skutecznie leczyć – tłumaczy dr Andrzej Kupilas. Oczywiście wciąż mam także pacjentów, których do wizyty u urologa przekonały partnerki. Jako mężczyźni pozostajemy w tyle z profilaktyką w porównaniu z kobietami, ale idzie ku lepszemu. W ciągu ostatnich lat coraz więcej panów świadomie kieruje się do lekarza nie wtedy, gdy mają bardzo niepokojące objawy albo ból już uniemożliwia im normalne życie, ale właśnie profilaktycznie – dodaje urolog.

Co roku w Polsce z powodu raka prostaty umiera blisko 6 tysięcy mężczyzn, a zachorowalność na ten typ nowotworu sięga ponad 16 tysięcy.

SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH W CZASIE X RODZINNEGO PIKNIKU SENIORA

Setki przeprowadzonych badań profilaktycznych i udzielonych porad, rozmowy dotyczące aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i form wsparcia pacjenta – tak działało stanowisko Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach w czasie X Rodzinnego Pikniku Seniora 3 września 2023 roku.

Mieszkańcy Gliwic i całego regionu mogli zapoznać się z ofertą badań wykonywanych w ramach programu Profilaktyka 40 Plus oraz możliwościami rehabilitacji kardiologicznej.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezydenta Gliwic Adama Neumanna oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

NATALIE PORTMAN DLA MAŁYCH PACJENTÓW W GLIWICACH

„Bajki” to trzy klasyczne przypowieści w interpretacji aktorki Natalie Portman. “Kiedy na świecie pojawiły się moje dzieci, zaczęłam pisać opowiadania, które miały pomóc im zrozumieć świat i pokazać, jakie wartości są dla mnie ważne” – podkreśliła artystka. Teraz dzięki Fundacji K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali oraz Fundacji Impact do najmłodszych pacjentów Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach trafiły wyjątkowe egzemplarze tej książki.

Na oddziałach pediatrii i ortopedii dziecięcej gliwickiej lecznicy realizowany jest autorski projekt #MaliMiłośnicyKsiążek, który idealnie wpisuje się w działania prowadzone przez Fundację. Połączenie sił w staraniach o to, aby motywować małych pacjentów do czytania i sięgania po dostępne w szpitalu bajkowe niespodzianki przyniosło oczekiwane rezultaty. Jesteśmy dumni z tej współpracy – podkreśliła dr Agata Gajewska kierująca oddziałem pediatrii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Fundacja K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali patrzy na placówki medyczne oczami małych pacjentów, ich rodziców, lekarzy i pielęgniarek wprowadzając innowacyjne rozwiązania, które zwiększają komfort pracy personelu medycznego, redukują stres u pacjentów, pozwalają przyspieszyć procedury, a także zmieniają całe doświadczenie związane ze szpitalem.

K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali to fundacja, która powstała, by zmieniać szpitale w placówki przyszłości. Wprowadza innowacyjne rozwiązania, które zwiększają komfort pracy personelu medycznego, redukują stres u pacjentów, pozwalają przyspieszyć procedury, a także zmieniają całe doświadczenie związane z hospitalizacją. Dlatego w swoich działaniach fundacja łączy różne perspektywy i patrzy na szpital oczami dzieci, rodziców i tych, którzy walczą o ich zdrowie. Pierwszym szpitalem, wspartym przez fundację w transformacji, był Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Obecnie fundacja współpracuje z kilkunastoma szpitalami z całej Polski. Fundacja K.I.D.S. tworzy szpitale przyszłości. Korzysta z know-how i doświadczenia dużych korporacji oraz ich ekspertów, inspirując zmiany systemowe i pomaga szpitalom w transformacji. Motorem, zasilającym działania, jest wolontariat kompetencyjny. Angażuje start-upy i firmy technologiczne w poszukiwanie i wdrażanie innowacji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo oraz komfort leczenia pacjentów.

Darowizna została przygotowana dzięki Fundacji Impact, która przekazała ponad 3000 egzemplarzy książek Natalie Portman, dla Szpitali Dziecięcych w całej Polsce. Ta wspaniała inicjatywa sprawiła, że “Bajki” trafiły do 18 placówek pediatrycznych, które w ramach swojej działalności przekażą książki dzieciom, zasilą przyszpitalne biblioteczki czy też umilą czas małym pacjentom.

KOLEJNY SUKCES GLIWICKICH UROLOGÓW

Dokładnie rok po przeprowadzeniu pierwszych operacji robotycznych, gliwiccy urolodzy mają na koncie kolejny medyczny sukces.

Po przeprowadzeniu 150 operacji prostatektomii radykalnej stanowiących metodę leczenia raka prostaty, idziemy dalej, rozwijamy się i dajemy naszym pacjentom szansę na przeprowadzenie operacji nerek z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Chodzi o operacje oszczędzające nerkę oraz nefrektomie (operacje radykalne). Nie jest to na pewno nasze ostatnie słowo i mamy plany rozwoju chirurgii robotycznej w Gliwicach – zapewnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Doświadczenie operatora i precyzja robota

Dzięki wykorzystaniu robota – jednego z najbardziej skomplikowanych oraz zaawansowanych urządzeń stosowanych we współczesnej medycynie, pacjenci Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach otrzymują niespotykane dotąd możliwości pomocy w sytuacji stwierdzenia guza nerki podejrzanego o nowotworowy charakter.

W robocie chirurgicznym ruch narzędzi oraz kamery jest sterowany ze specjalnej konsoli, połączenie wiedzy i doświadczenia lekarza z niespotykaną wcześniej precyzją urządzenia sprawiają, że możemy mówić o znacznym zmniejszeniu inwazyjności zabiegu. W operacjach laparoskopowych nie mamy aż tak dobrego wglądu, operacje robotyczne wykonywane są w technologii 3D i w powiększeniu, możemy lepiej zobrazować miąższ nerki, zobaczyć granice pomiędzy patologią czyli guzem a obszarem prawidłowym. Pacjent traci mniej krwi, szybciej wraca do sił po zabiegu, a rekonwalescencja przebiega lepiej – podkreśla dr Kupilas.

Jak reagują pacjenci?

Informacja o tym, że operacja będzie przeprowadzona z wykorzystaniem robota chirurgicznego zazwyczaj jest dla chorych pozytywnym zaskoczeniem. Dokładnie wyjaśniamy, jak ta procedura będzie wyglądała, żaden chory nie zrezygnował czy też nie oznajmił, że woli rozwiązania tradycyjne – zapewnia szef gliwickiej urologii.

SZCZEPIENIA PRZECIW HPV W SZPITALU MIEJSKIM NR 4 W GLIWICACH

Od początku czerwca 2023 roku w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przeprowadzono blisko sto procedur szczepień przeciw HPV.

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 roku. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach wystarczy umówić wizytę:

– korzystając z rejestracji telefonicznej pod numerami 32 33 08 313 / 32 33 08 413
– poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
– poprzez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00)

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

HPV to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka odpowiadającego za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

INNOWACYJNA OPERACJA PRZEPROWADZONA Z SUKCESEM PRZEZ GLIWICKICH ORTOPEDÓW

 41-letnia pacjentka cierpiała z powodu ciężkiej postaci wrodzonej wady bioder. Zespół medyczny gliwickiej ortopedii pod kierunkiem doktora Andrzeja Baryluka zdecydował się zastosować innowacyjne rozwiązanie polegające na wykorzystaniu podczas operacji endoprotezoplastyki panewki 3D drukowanej w specjalnej tytanowej technologii, która uzupełniła u pacjentki ubytki wynikające z procesu chorobowego.

   Stanęliśmy przed wyzwaniem związanym z tym, jak najlepiej przeprowadzić endoprotezoplastykę, aby nie tylko ułatwić pacjentce codzienne funkcjonowanie, ale także uwolnić od dolegliwości bólowych. Możemy powiedzieć, że to się w pełni udało – podkreślił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Gliwiccy ortopedzi wykorzystali po raz kolejny technologię 3D: na podstawie analizy tomografii komputerowej wykonano wizualizację zmiany i dopasowanie implantu do konkretnego ubytku. Na bazie tego wytworzono indywidualny implant panewki stawu, który z powodzeniem wszczepiono 41-latce umożliwiając tym samym odtworzenie funkcji stawu biodrowego.

Uwalniamy pacjentkę od bólu bo zmiany zwyrodnieniowe są generatorami cierpienia, dajemy szansę na zdecydowanie lepsze funkcjonowanie, a dodatkowo w trakcie zabiegu wyrównaliśmy nieprawidłowości z uwagi na fakt, że jedna kończyna dolna pacjentki była krótsza – tłumaczy dr Andrzej Baryluk.

Dzięki innowacyjnej operacji u 41-latki jest również szansa na zdecydowanie lepszą osteointegrację czyli przerastanie kości do implantu, a co za tym idzie realna możliwość korzystania z tego rozwiązania przez długie lata – zapewnił szef gliwickiej ortopedii.

KOLEJNY SUKCES GLIWICKICH KARDIOLOGÓW. TEN ZABIEG BĘDZIE WYKONYWANY ZDECYDOWANIE CZĘŚCIEJ

Napady szybkiego i niemiarowego bicia serca, którym towarzyszą osłabienie, duszności, narastający niepokój i lęk zdarzają się nawet u bardzo młodych, dwudziestoletnich pacjentów. Niezwykle ważne jest to, aby lekarz rodzinny skierował chorego do naszej poradni kardiologicznej, gdzie otrzyma on kompleksowe leczenie i wsparcie – wyjaśnia dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

    Ablacja to przezskórny, małoinwazyjny zabieg blokujący przewodzenie impulsów indukujących arytmię. Dzięki zniszczeniu obszarów w sercu sprzyjających powstawaniu lub przenoszeniu się arytmii, pacjent może zostać całkowicie wyleczony. Jednego dnia możemy przeprowadzić nawet sześć zabiegów. Tylko w ubiegłym roku wykonaliśmy z sukcesem ponad 150 takich procedur, w tym roku może ich być jeszcze więcej. Udało nam się wejść do Krajowej Sieci Kardiologicznej i są już pierwsze bardzo dobre efekty tego programu – zapewnia szef gliwickiej kardiologii.

Najwięcej zabiegów wykonuje się u pacjentów z migotaniem przedsionków. Ablacja może być również przeprowadzona u chorych z trzepotaniem przedsionków oraz innymi nadkomorowymi i komorowymi arytmiami. Takie osoby najczęściej borykają się z kołataniem serca, zasłabnięciami, omdleniami, obniżoną tolerancją wysiłku, niepokojem, uciążliwymi dusznościami. Możemy mówić o wysokiej skuteczności zabiegów ablacji, jest to nieporównywalne w stosunku do farmakoterapii. Postęp pozwolił nam, aby te zabiegi były coraz krótsze, coraz mniej obciążające organizm pacjenta i – co najważniejsze – dające szansę na życie bez arytmii – podkreśla dr Krzysztof Myrda, kardiolog.

Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach znalazł się w ścisłym gronie placówek medycznych w województwie śląskim realizujących zadania w ramach KSK (Krajowa Sieć Kardiologiczna). Dzięki temu kardiolodzy mogą objąć opieką większą liczbę pacjentów borykających się z arytmią.

WYJĄTKOWA BAJKA EDUKACYJNA DLA NAJMŁODSZYCH PACJENTÓW PEDIATRII I ORTOPEDII DZIECIĘCEJ

Takiego gościa jeszcze u nas nie było! Dzięki Fundacji Zaczytani.org najsympatyczniejszy jelonek na świecie dostarczył małym pacjentom oddziałów pediatrii i ortopedii dziecięcej przepiękne edukacyjne niespodzianki. „Góry Nadziei” to wyjątkowa bajka, której celem jest przedstawienie procesu zdrowienia przy wsparciu najbliższych dziecku osób oraz personelu medycznego. Publikacja powstała w ramach programu „Pluszakoterapia z Jelonkiem Jankiem”. Fundacja Zaczytani.org stara się pokazać, że książka może służyć nie tylko do czytania. Jest doskonałym pretekstem do budowania relacji oraz przestrzeni do rozmowy. Dzięki temu łatwiej jest nazywać emocje i zapewniać poczucie bezpieczeństwa.

Najważniejszymi zadaniami Fundacji są popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, zwiększanie dostępu do literatury w placówkach medycznych, kształtowanie szeroko rozumianej kultury czytelniczej wśród różnych środowisk i szerzenie idei bookcrossingu.

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach realizowany jest projekt #MaliMiłośnicyKsiążek. To autorska inicjatywa wspierająca wspólne czytanie z dzieckiem w czasie hospitalizacji. Staramy się zachęcać rodziców i opiekunów do tego, aby wzmacniali więzi z dziećmi właśnie poprzez czytanie, poznawanie, wyciąganie wniosków. Wierzymy, że takie działania po prostu muszą przynieść same korzyści – podkreśla dr Agata Gajewska kierująca oddziałem pediatrii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Gliwicka lecznica znalazła się także w gronie placówek, w których uruchomiono Zaczytaną Bibliotekę zapewniającą stały dostęp do książek dostosowanych do wieku i możliwości najmłodszych odbiorców.

NOWA IZBA PRZYJĘĆ DLA NAJMŁODSZYCH PACJENTÓW

Nowa izba przyjęć dla najmłodszych pacjentów Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przy ulicy Kościuszki 29 jest już gotowa.

W specjalnie zmodernizowanych pomieszczeniach znajdują się gabinet lekarski, gabinet zabiegowy, poczekalnia oraz bawialnia.

Przyjazne wnętrza na pewno pomogą w opanowaniu strachu i stresu związanego z pobytem w szpitalu.

W SZPITALU MIEJSKIM NR 4 W GLIWICACH RUSZA PORADNIA CHORÓB ZAKAŹNYCH

Na tę informację od kilku tygodni czekali przede wszystkim pacjenci poradni, która zakończyła działalność w szpitalu przy ulicy Radiowej w Gliwicach. Teraz specjalistyczną pomoc chorym zmagającym się m.in. z boreliozą czy przewlekłym zapaleniem wątroby oferuje Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach w placówce zlokalizowanej przy Zygmunta Starego 19.

     Decyzja o tym, że pacjenci z tak trudnymi schorzeniami muszą uzyskać pomoc na miejscu, w Gliwicach, zapadła bardzo szybko. Dłużej zajęło przygotowanie odpowiedniej infrastruktury i wszystkie aspekty formalne. Udało się zaprosić do współpracy świetnych specjalistów, ekspertów w zakresie leczenia chorób powodowanych przez czynniki zakaźne – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Lekarze w nowej poradni chorób zakaźnych zajmą się prewencją, wykrywaniem oraz leczeniem chorób zakaźnych, pasożytniczych i odzwierzęcych. Poprowadzą również edukację zdrowotną w zakresie zapobiegania zachorowaniu i ograniczaniu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Dużym problemem jest z pewnością borelioza i jej konsekwencje, z którymi zmaga się wielu pacjentów. Obejmiemy stałym leczeniem nawet kilka tysięcy osób. Nasi chorzy nie zgłaszają się jednorazowo na konsultację czy po zalecenia, ale często pozostają pod naszą opieką przez długi czas. Wracają na kontrole, kolejne badania – podsumowała dr Małgorzata Dziedzic, specjalistka z zakresu chorób zakaźnych.

Rejestracja poradni chorób zakaźnych będzie do dyspozycji pacjentów
od poniedziałku do piątku od 8:30 do 14:00. Kontakt telefoniczny: 32 330 83 27

ZACZYTANA BIBLIOTEKA DLA MAŁYCH PACJENTÓW ORTOPEDII DZIECIĘCEJ

Czy oddział ortopedii dziecięcej można zamienić w bajkową krainę?
Oczywiście! Dzięki Zaczytanej Bibliotece wypełnionej dziesiątkami książek dla małych pacjentów, to marzenie staje się realne.

   Fundacja Zaczytani.org przekazała właśnie Szpitalowi Miejskiemu nr 4 w Gliwicach wyjątkową niespodziankę dla chorych maluchów: specjalnie zaprojektowany, kolorowy regał i mnóstwo pięknie wydanych książek.

Projekt ma wspierać bajkoterapię, popularyzować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zwiększać dostęp do literatury w placówkach medycznych.

Pani Martyna, mama Krzysia, który przeszedł operację w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, wybrała dla syna zestaw bajek. Wiadomo, że jak się idzie do szpitala to nie jest się zwykle bardzo pozytywnie nastawionym, ale dzięki takim inicjatywom odrywamy się od złych myśli, możemy zająć się czymś innym – podkreśliła.

Fundacja Zaczytani.org pomogła stworzyć już ponad 1115 Zaczytanych Bibliotek. Teraz na „zaczytanej” mapie pojawiły się również Gliwice.

W naszych działaniach książka jest m.in. narzędziem budowania relacji. I mowa tu nie tylko o relacji z drugim człowiekiem, ale też relacji z samym sobą.
Pomaga zrozumieć siebie, motywuje do refleksji. Książka odgrywa też ważną rolę terapeutyczną w procesie leczenia, pozytywnie wpływając na dobrostan czytelnik
– mówi Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org.

POWRÓT DO SPRAWNOŚCI PO ZAWALE SERCA.W GLIWICACH PACJENCI WYPISANI Z KARDIOLOGII MAJĄ NOWĄ SZANSĘ NA REHABILITACJĘ

Nowy oddział przy Zygmunta Starego 20 w Gliwicach będzie przeznaczony dla pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego do czternastu dni od wypisu ze szpitala z oddziału kardiologicznego. Naszym zadaniem będzie jak najlepsze „przywrócenie” chorych do stanu wydolności i jakości życia sprzed tego incydentu. Mamy 24 łóżka, nowoczesną salę ćwiczeń, a pacjenci będą do nas trafiać poprzez koordynatora programu KOS-zawał czyli w ramach kompleksowej opieki specjalistycznej dla osób po przebytym zawale serca – wyjaśnia Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Zaczniemy od ustalenia planu leczenia na bazie dotychczasowej dokumentacji medycznej i stanu pacjenta, który może korzystać z takiej rehabilitacji kardiologicznej przez maksymalnie trzydzieści pięć dni. Poza standardowym postępowaniem: wysiłkiem fizycznym, edukacją zdrowotną, psychoterapią mamy też do zaoferowania zajęcia jogi oraz tai chi jako jedyny ośrodek szpitalnej rehabilitacji kardiologicznej w Polsce – podkreśla dr Adam Staroń, ordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Naszym marzeniem było stworzenie przyjaznego, pozytywnego miejsca i takiego zespołu specjalistów, którzy będą w stanie różnymi ścieżkami motywować pacjenta do działania, do zmiany nawyków, do podjęcia walki o swoje zdrowie. Mam nadzieję, że to marzenie właśnie zaczyna się spełniać – dodaje.

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna to szereg działań medycznych stosowanych u pacjentów po incydentach kardiologicznych, którzy już w ciągu kilku dni po wypisie ze szpitala mogą rozpocząć pracę z ekspertami wspierającymi ich w powrocie do sprawności po zawale serca i w stosowaniu nowych zaleceń. Jest to postępowanie konieczne do usunięcia lub zmniejszenia przyczyn leżących u podłoża choroby. Wczesna rehabilitacja kardiologiczna w ramach NFZ stwarza warunki do powrotu do prawidłowego funkcjonowania pacjentowi, który przeszedł zawał mięśnia sercowego.

SUKCES W BATALII Z CHOROBAMI SERCA.SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH WŁĄCZONY DO SIECI KARDIOLOGICZNEJ

Objęcie województwa śląskiego pilotażowym programem opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia w ramach sieci kardiologicznej sprawiło, że Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach znalazł się na liście jedenastu podmiotów zakwalifikowanych do roli ośrodków współpracujących poziomu II i zweryfikowanych pod kątem spełnienia wymogów określonych przez Ministerstwo Zdrowia. Regionalnym ośrodkiem koordynującym będzie Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

   Najważniejszą korzyścią dla pacjentów jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania od wystąpienia objawów do postawienia diagnozy i podjęcia skutecznego leczenia. Chory może z przychodni – czyli z podstawowej opieki zdrowotnej – trafić bezpośrednio do oddziału zajmującego się diagnostyką danego schorzenia. Otrzymaliśmy właśnie potwierdzenie włączenia do sieci z Narodowego Funduszu Zdrowia. Fakt, że gliwicka kardiologia jest na tzw. shortliście to wyróżnienie i dowód na to, że jesteśmy cenionym ośrodkiem z bardzo dobrymi wynikami leczenia – podkreślił Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Program został stworzony dla czterech grup pacjentów: chorych z niewydolnością serca, których, niestety, ciągle przybywa, osób z chorobami zastawkowymi, w szczególności chodzi tu o stenozę aortalną u seniorów, trzecia grupa to chorzy z zaburzeniami rytmu serca, czwarta: pacjenci z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym wymagający specjalnego nadzoru – wyjaśnił dr n.med. Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Zadaniem ośrodków II poziomu – takich jak Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach – będzie diagnostyka i ustalanie planu leczenia pacjentów objętych programem pilotażowym, wyznaczenie koordynatora leczenia kardiologicznego, zapewnienie możliwości umawiania oraz zmiany terminu badań diagnostycznych i wizyt lekarskich; gromadzenie danych o świadczeniach opieki zdrowotnej z zakresu diagnostyki pacjentów, dla których ustalono plan leczenia oraz analiza danych uzyskanych na podstawie ankiet, sporządzanie sprawozdań ze swojej działalności.

W SZPITALU MIEJSKIM NR 4 W GLIWICACH RUSZA ODDZIAŁ ORTOPEDII DZIECIĘCEJ.„BĘDZIE KOMPLEKSOWA POMOC DLA NAJMŁODSZYCH PACJENTÓW ZE SCHORZENIAMI NARZĄDU RUCHU”

Nowy zabiegowy oddział dziecięcy – zgodnie z obietnicą zarządu Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach – rozpocznie działalność 1 marca 2023 roku w miejscu dawnego oddziału chirurgii dziecięcej. Dzięki wielkiej mobilizacji personelu medycznego oraz determinacji wielu osób zaangażowanych w ten projekt, mali pacjenci z Gliwic i powiatu gliwickiego będą mogli liczyć na specjalistyczną pomoc w jednym z nielicznych tego typu oddziałów w regionie liczącym dwanaście łóżek i posiadającym oczywiście kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia – podkreślił Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

   Będziemy jak najlepiej kontynuować tradycję związaną z gliwicką ortopedią dziecięcą, która miała ogólnopolską renomę, i na tej bazie tworzyć miejsce maksymalnie przyjazne dla dzieci ze schorzeniami narządu ruchu: zarówno wrodzonymi jak i nabytymi w zakresie kończyn górnych i dolnych. Będziemy przeprowadzać zabiegi artroskopowe w zakresie kolana i barku – zapowiada dr n.med. Piotr Łopata, ordynator oddziału ortopedii dziecięcej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

W ramach pracy nowego oddziału dziecięcego będą kontynuowane wszystkie prowadzone w gliwickiej lecznicy projekty społeczne: #AutemNaBlok, #MaliMiłośnicyKsiążek, #OtaczamyDobrem, a małych pacjentów odwiedzać będą wolontariusze Fundacji „Dr Clown”.

BAJKOWE NIESPODZIANKI DLA MAŁYCH PACJENTÓW.GLIWICKI SZPITAL ROZPOCZYNA WSPÓŁPRACĘ Z FUNDACJĄ ZACZYTANI.ORG

Czy małym pacjentom w czasie pobytu na oddziale pediatrii mogą towarzyszyć Świnka Peppa, Pucio, Kubuś Puchatek czy inni bajkowi bohaterowie? Oczywiście! Dzięki rozpoczynającej się właśnie współpracy Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach z Fundacją Zaczytani.org ulubionych dziecięcych postaci na pewno nie zabraknie na kartach kolejnych książek, które będą do dyspozycji najmłodszych.

   Pierwsze 50 egzemplarzy bajkowych niespodzianek trafiło właśnie do maluchów hospitalizowanych w gliwickiej lecznicy przy ulicy Kościuszki 29.

Jak przekonuje Justyna Soroka, psycholożka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, wspólne czytanie to najlepszy sposób na budowanie więzi z dzieckiem, także w sytuacji pobytu w szpitalu. Czytanie książek stymuluje rozwój, rozbudza ciekawość świata, usprawnia pamięć, kształtuje inteligencję emocjonalną – wymienia specjalistka.

Zwiększanie dostępu do literatury w lokalnych placówkach medycznych, kształtowanie kultury czytelniczej wśród różnych środowisk, edukacja i szerzenie idei bookcrossingu oraz propagowanie procesu bajkoterapii to najważniejsze cele Fundacji Zaczytani.org.

W naszych działaniach książka jest m.in. narzędziem budowania relacji. I mowa tu nie tylko o relacji z drugim człowiekiem, ale też relacji z samym sobą. Pomaga zrozumieć siebie, motywuje do refleksji. Książka odgrywa też ważną rolę terapeutyczną w procesie leczenia, pozytywnie wpływając na dobrostan czytelnika – mówi Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org.

Kolejnym krokiem będzie stworzenie w gliwickim szpitalu Zaczytanej Biblioteki dla najmłodszych pacjentów.

PRZEŁOMOWA OPERACJA NA GLIWICKIEJ ORTOPEDII.„STOSUJĄC KLASYCZNE ROZWIĄZANIA PACJENT NIE ODZYSKAŁBY PEŁNEJ SPRAWNOŚCI”

  Takich operacji w Gliwicach dotąd nie przeprowadzano, a całym kraju są one bardzo rzadkie. Chodzi o wszczepienie endoprotezy stawu skokowego u 24-letniego pacjenta cierpiącego z powodu jałowej martwicy kości skokowej. Standardowym postępowaniem w takich sytuacjach było usztywnienie stawu co sprawia, że eliminujemy dolegliwości bólowe, ale powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy. Teraz udało nam się wszczepić specjalną endoprotezę dającą realną szansę na normalne i długotrwałe funkcjonowanie tego stawu w pełnym zakresie ruchomości – wyjaśnił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

   Wszczepiona choremu endoproteza była doskonale dopasowana i jest zaliczana do tzw. protez odtwarzających powierzchnię ściśle oddających warunki pracy stawu w naturalnym stanie. Można powiedzieć, że ona „naśladuje” własny staw pacjenta odtwarzając naturalną biomechanikę stawu. To daje nadzieję na długie i efektywne używanie takiego implantu – podkreślił dr Baryluk.

Teraz 24-letniego mężczyznę czeka rehabilitacja.  Już w pierwszej dobie pacjent był pionizowany, po dwóch tygodniach specjalny opatrunek zamienimy na ortezę, a po sześciu tygodniach pacjent powinien już chodzić z pełnym obciążeniem – deklaruje specjalista.

Gliwiccy ortopedzi chcą częściej stosować właśnie takie rozwiązanie i poszerzyć zakres wykonywanych operacji. Dzięki temu specjalistyczną pomoc uzyskają pacjenci, u których wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe, deformacje pourazowe w obrębie stawu skokowego oraz w niektórych przypadkach wad wrodzonych.

PIERWSZY TEGO TYPU W POLSCE MODEL APARATU RTG JUŻ SŁUŻY PACJENTOM SZPITALA MIEJSKIEGO NR 4 W GLIWICACH

Supernowoczesne urządzenie o wartości ponad miliona złotych trafiło do Gliwic dzięki wsparciu w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

   Dla pacjentów oznacza to zdecydowanie lepszą jakość medycznego obrazowania, większą precyzję, zwiększenie bezpieczeństwa i krótszy czas oczekiwania na badanie. Taki rezultat można uzyskać dzięki wyposażeniu aparatu w kamerę 3D umożliwiającą precyzyjne pozycjonowanie chorego względem krawędzi detektora urządzenia i systemowi inteligentnego zarządzania procesem wykorzystującym obraz przekazywany w czasie rzeczywistym.

Dla medyków, którzy otrzymują właśnie nowoczesne narzędzie pracy, to diagnostyczna rewolucja. Ten model aparatu jest bowiem pierwszym tego typu w Polsce wykorzystującym sztuczną inteligencję (AI) umożliwiającą technikom wykorzystywanie zoptymalizowanych rozwiązań w czasie badań, zwiększenie ergonomii pracy, podwyższenie efektywności działania oraz zminimalizowanie ryzyka konieczności powtarzania badań. Dzięki detektorom cyfrowym wysokiej rozdzielczości i wyjątkowej efektywności dawki można uzyskać obrazy RTG o dużej ostrości.

Wyposażenie pracowni w takie urządzenie to kolejny krok przybliżający nas do realizacji najważniejszego celu: najlepszego możliwego leczenia chorych wymagających prześwietlenia konkretnego fragmentu ciała np. z uwagi na schorzenia płuc, kości czy serca – podkreślił Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Specjalistyczna aparatura RTG to już kolejny sprzęt medyczny, który będzie służył pacjentom gliwickiej lecznicy przy Kościuszki 29 dzięki środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

PUNKT SZCZEPIEŃ COVID-19 W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM

PUNKT SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19
GLIWICE, UL. TADEUSZA KOŚCIUSZKI 29
(Wjazd od ulicy Jana III Sobieskiego)

TO PRZEŁOMOWE REZULTATY. CHIRURGIA ROBOTYCZNA W GLIWICACH WIELKĄ SZANSĄ DLA CHORYCH Z RAKIEM PROSTATY

   Po przeprowadzeniu pierwszych trzydziestu operacji z wykorzystaniem chirurgii robotycznej mamy konkretne wnioski: nowa możliwość operowania anatomicznie z ogromną precyzją w celu zachowania u pacjenta zarówno funkcji fizjologicznych jak i seksualnych, daje lepsze efekty niż w przypadku operacji laparoskopowych – potwierdził dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

     Prostatektomia radykalna jest metodą operacyjnego leczenia raka prostaty. Polega na usunięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi, fragmentami nasieniowodów oraz otaczającymi węzłami chłonnymi. Możliwe powikłania to nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji. Stanowią one dla nas, urologów, największe wyzwanie: trzeba wyeliminować raka zapewniając pacjentowi powrót do życiowej aktywności bez wstydu i lęku. Chirurga robotyczna znacząco ułatwia to zadanie – podkreśla dr Kupilas.

Dla gliwickiej urologii ten rok jest przełomowy: operacje robotyczne zostały udostępnione na niespotykaną wcześniej skalę wraz z możliwością refundacji takiego sposobu leczenia. Wcześniej były to metody bardzo kosztowne i w Gliwicach nieosiągalne. Teraz mamy ogromną poprawę dostępności – wyjaśnia.

Ostatnio zespół pod kierunkiem dr Andrzeja Kupilasa przeprowadził z powodzeniem prostatektomię radykalną u 46-letniego pacjenta. Badanie rezonansem magnetycznym wykazało zmiany w prostacie, potwierdzone następnie w badaniu histopatologicznym i ten młody, aktywny zawodowo mężczyzna jest już po leczeniu. To bardzo istotny przekaz: wiek chorych ze zdiagnozowanym rakiem prostaty na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie się obniża – przestrzega dr Andrzej Kupilas.

Zdarza się, że strach przed utratą funkcji seksualnych oraz innymi dolegliwościami obniżającymi komfort życia “blokuje” mężczyzn sprawiając, że zwlekają z wizytą u urologa. To błąd. Możemy im zaoferować skuteczniejsze oraz znacznie mniej inwazyjne metody leczenia – podsumowuje szef gliwickiej urologii.

Każdego roku w województwie śląskim na raka prostaty zapada około dwóch tysięcy mężczyzn. Wczesne wykrycie choroby oraz szybkie wdrożenie leczenia dają szansę nawet na całkowity powrót do zdrowia.

WSZYSTKO DLA ZDROWIA – ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W RODZINNYM PIKNIKU SENIORA W GLIWICACH

Rozmowy z ekspertami, profesjonalne doradztwo, możliwość przeprowadzenia badań i konsultacji m.in. z dietetykiem – to wszystko już 3 września 2022 roku w Parku Chopina w ramach Rodzinnego Pikniku Seniora. Początek wydarzenia o godzinie 14:00.

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie reprezentowany przez personel medyczny, który przygotuje dla mieszkańców Gliwic oraz całego regionu szereg badań i możliwości skontrolowania stanu zdrowia (pomiar wagi ciała, pomiar poziomu glikemii). Nie zabraknie również porad specjalistów, w tym konsultacji dietetycznych, które w czasie poprzedniej edycji pikniku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Nowością będzie Medyczne Studio Plenerowe i rozmowy ze specjalistami (m.in. internistą, chirurgiem, urologiem, fizjoterapeutą) o badaniach profilaktycznych i najnowszych możliwościach diagnostycznych:

14.00-14:20  dr Aleksandra Szymańska
14:30-14:50  dr Andrzej Kupilas
15:00-15:20  Violetta Chaja
15:30-15:50  dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska
16:00-16:20  Małgorzata Doros, ŚOW NFZ
16:30-17:00  Beata Jeżyk, Urząd Miasta w Gliwicach

Bądźcie koniecznie 3 września w Parku Chopina w Gliwicach!

Spotykamy się przy stanowisku Szpitala Miejskiego nr 4 o godzinie 14:00.

W GLIWICACH BRAKUJE CHIRURGÓW DZIECIĘCYCH. ODDZIAŁ BĘDZIE PRZEKSZTAŁCONY

 Od 1 sierpnia 2022 roku duże zmiany czekają gliwicką chirurgię dziecięcą. Liczący dwanaście łóżek oddział służył przede wszystkim najmłodszym pacjentom z Gliwic i powiatu gliwickiego.

     Brakuje specjalistów z zakresu chirurgii dziecięcej, nie mamy możliwości obsadzenia wszystkich dyżurów. Stąd wniosek do wojewody śląskiego oraz do Narodowego Funduszu Zdrowia o czasowe zawieszenie dotychczasowgo oddziału by móc przygotować się do zmiany polegającej na stworzeniu wieloprofilowego dziecięcego oddziału zabiegowego – wyjaśnia Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Mali pacjenci nie zostaną bez niezbędnej pomocy medycznej. Uzyskają ją m.in. w SPSK nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko SUM w Zabrzu, w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

To dla nas czas intensywnej pracy nad stworzeniem wieloprofilowego oddziału zabiegowego dla dzieci. W interdyscyplinarnym zespole przygotowującym ten medyczny projekt są nasi najlepsi specjaliści m.in. z zakresu ortopedii dziecięcej, pediatrii oraz chirurgii dziecięcej – zapewnia prezes gliwickiego szpitala.

PIERWSZA W GLIWICACH OPERACJA Z WYKORZYSTANIEM ROBOTA ZAKOŃCZONA SUKCESEM

Zespół oddziału urologii i urologii onkologicznej pod kierunkiem doktora Andrzeja Kupilasa przeprowadził po raz pierwszy w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach operację prostatektomii radykalnej wykorzystując możliwości specjalistycznego robota.

     Lista korzyści dla pacjenta jest bardzo długa: od minimalnej utraty krwi i oszczędzającego trybu zabiegu aż do prawidłowego trzymania moczu oraz zachowania funkcji seksualnych – zapewnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej w gliwickiej lecznicy.

Chirurgia robotyczna to zupełnie nowe wyzwanie dla zespołu operacyjnego. W wielu aspektach przypomina to zadania pilota samolotu. Specjalistyczny sprzęt pozostaje w rękach lekarzy, to my decydujemy o przebiegu operacji. Polega ona na wykonaniu otworów zlokalizowanych na brzuchu chorego, przez które wprowadzane są do ciała ramiona robota. Na jednym z ramion umieszczona jest kamera pozwalająca na uzyskanie obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona wyposażone są w zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne – wyjaśnia urolog. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Do końca roku gliwiccy specjaliści chcą przeprowadzić około 50 takich procedur.

Jest to szansa przede wszystkim dla pacjentów, u których wykryto raka prostaty wymagającego leczenia chirurgicznego. Zdarza się, że strach przed utratą funkcji seksualnych i innymi dolegliwościami obniżającymi komfort życia “blokuje” mężczyzn: zwlekają z diagnostyką, zwlekają z wizytą u urologa. To błąd. Teraz możemy im zaoferować jeszcze skuteczniejsze i jednocześnie mniej inwazyjne metody leczenia – podsumowuje dr Andrzej Kupilas.

Każdego roku w województwie śląskim na raka prostaty zapada około dwóch tysięcy mężczyzn. Wczesne wykrycie choroby oraz szybkie wdrożenie leczenia dają szansę nawet na całkowite wyleczenie.

PRZEŁOMOWA OPERACJA NA GLIWICKIEJ ORTOPEDII.„CHCIELIŚMY WALCZYĆ NIE TYLKO O SPRAWNOŚĆ PACJENTKI”

Innowacyjna endoproteza miednicy została przygotowana w technologii 3D i wszczepiona 39-letniej pacjentce cierpiącej z powodu guza obejmującego aż połowę miednicy i powodującego rozpad kości oraz, powolne złamanie. Skomplikowaną operację przeprowadził zespół oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach pod kierunkiem doktora Andrzeja Baryluka z udziałem profesora Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Implant pozwolił nie tylko na rekonstrukcję kości i funkcji biodra, ale również dał możliwość odtworzenia kształtu anatomicznego obręczy biodrowej w aspekcie kosmetycznym, co ma ogromne znaczenie dla psychiki naszej pacjentki. Był to jeden z kilkudziesięciu wykonanych do tej pory w Szczecinie i obecnie w Gliwicach zabiegów ortopedycznych z zakresu chirurgii plastycznej oraz rekonstrukcyjnej – podkreślił prof. Daniel Kotrych.

Otwieramy nowy rozdział w historii gliwickiej ortopedii nie tylko ratując bardzo młodą pacjentkę przed postępującą utratą sprawności z powodu choroby nowotworowej, ale także działając na rzecz rozwiązania pozwalającego osiągnąć odpowiedni rezultat wizualny. Operacja w pełni się udała – zapewnił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Przypomnijmy, że to już kolejny sukces gliwickich ortopedów współpracujących z profesorem Danielem Kotrychem reprezentującym Pomorski Uniwersytet Medyczny. W lutym 2022 roku przeprowadzili z powodzeniem bardzo trudną operację usunięcia nowotworu kości u 9-letniego chłopca. Wcześniej udało się z podobnym wynikiem zoperować młodą pacjentkę z nowotworem pierwotnym kości miednicy.

TYSIĄCE PACJENTÓW PRZEBADANYCH W CZASIE SPECJALNEGO PROJEKTU NAUKOWEGO.„NAJGROŹNIEJSZE CHOROBY PŁUC MOŻEMY WYKRYĆ SZYBCIEJ DZIĘKI SZTUCZNEJ INTELIGENCJI”

Są już wnioski z pierwszego tego typu projektu badawczego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach i Politechniki Śląskiej współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wnioski, które są niezwykle cenne biorąc pod uwagę skalę badań: blisko dziewięć tysięcy pacjentów, ponad 10 tysięcy badań i możliwość pozyskania z jednego badania szczegółowej informacji o stanie zdrowia pacjenta – wyjaśnia prof. Joanna Polańska z Politechniki Śląskiej sprawująca nadzór merytoryczny nad projektem.

Kluczem do sukcesu stała się… sztuczna inteligencja. Analizując dane TK i dane kliniczne, systemy sztucznej inteligencji są w stanie zapewnić prognozy kliniczne, które mogą pomóc lekarzom w codziennej pracy. Dodatkowo, uzyskane w wyniku segmentacji obrazów płuc dane pozwolą na ilościowe zestawienie zmian morfologicznych stwierdzanych nie tylko w COVID-19, ale także w innych chorobach np. POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). To pozwoli na dokładniejsze monitorowanie regresji bądź progresji zmian stwierdzanych w tomografii komputerowej w przypadku śródmiąższowych zapaleń płuc oraz w połączeniu z pozostałymi danymi klinicznymi – prognozowanie przebiegu choroby. Co ważne, system jest również w stanie wspomóc personel medyczny np. w ujawnieniu potencjalnych zmian chorobowych (np. guzków) w obrębie płuca, gdy pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych objawów – podsumowuje prof. Polańska.

Politechnika Śląska prowadzi szerokie badania stosowane w interdyscyplinarnych, priorytetowych obszarach badawczych. Przykładamy wielką wagę do współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym i praktycznego zastosowania wyników naszych prac. Wśród tematyki badań bardzo ważne miejsce zajmują zagadnienia spersonalizowanej medycyny i sztucznej inteligencji. Od samego początku pandemii podejmowaliśmy także wyzwania związane ze zwalczaniem jej skutków, wspierając w tym służby medyczne i kryzysowe – mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach to placówka, w której doświadczenia związane z diagnostyką chorób płuc stały się wielkim wyzwaniem i zupełnie nowym obszarem medycznej aktywności. Wnioski, które mamy m.in. z racji faktu walki z COVID-19 na pierwszej linii frontu przekładamy teraz na język nauki i tworzenie bioinformatycznych narzędzi do skuteczniejszej diagnostyki – przypomniał Przemysław Gliklich, prezes gliwickiej lecznicy.

Wartość projektu wyniosła ponad 5 milionów złotych.

PUNKT SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 DOSTĘPNY TAKŻE DLA OBYWATELI UKRAINY / ПУНКТ ВАКЦИНАЦІЇ ПРОТИ COVID-19 ДОСТУПНИЙ ТАКОЖ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

Od piątku, 18 marca 2022 roku, w punkcie szczepień prowadzonym przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach przy ulicy Kościuszki 29 rusza program szczepień przeciw COVID-19 dla obywateli Ukrainy. Będzie nas wspierać osoba mówiąca w języku ukraińskim, nieustannie poszukujemy kolejnych chętnych do pomocy w zapewnieniu jak najlepszej komunikacji z pacjentami. Mamy ogromne doświadczenie – za nami blisko 225 tysięcy wykonanych procedur szczepień, stanęliśmy właśnie w obliczu kolejnego wyzwania – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Punkt będzie dostępny dla obywateli Ukrainy w każdy piątek od 10:00 do 18:00 oraz w soboty od 10:00 do 14:00. Jeśli zainteresowanie szczepieniami będzie duże – punkt będzie otwierany również w pozostałe dni.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, szczepienia dla osób z Ukrainy powinny być realizowane szczepionkami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 zgodnie ze wskazaniami i schematem postępowania realizowanym w Polsce.

Motywujemy do tego, aby się zaszczepić, bierzemy pod uwagę fakt, że poziom wyszczepienia przeciw COVID-19 w Ukrainie jest niższy niż w naszym kraju – podsumowuje Przemysław Gliklich.

Від п’ятниці, 18 березня 2022 року, в пункті вакцинації , яким керує Міська Лікарня номер 4 в Глівіцах(Gliwice) на вулиці Костюшки(Kościuszki) 29 починається програма вакцинації проти COVID-19 для громадян України. Нас буде підтримувати особа володіюча українською мовою, однак постійно шукаємо охочих допомогти запевнити як найкраще порозуміння з пацієнтами. Маємо величезний досвід – за нами близько 225 тисяч виконаних процедур вакцинації, стоїмо перед наступним викликом – підкреслює Przemysław Gliklich, голова Міської Лікарні номер 4 в Глівіцах.

Пункт буде доступний для громадян України кожної п’ятниці від 10:00 до 18:00, а також кожної суботи від 10:00 до 14:00. Якщо зацікавленість у вакцинації буде великa, то пункт буде відкритий також у інші дні.

Відповідно до інструкцій Міністерства Здоров’я, вакцинація для осіб з України повинна реалізуватися вакцинами доступними в Національній Програмі Вакцинації проти COVID-19 відповідно до вказівок і схем дій реалізованих у Польщі.

Мотивуємо до того щоб вакцинуватися, беремо під увагу факт, що рівень вакцинації проти COVID-19 в Україні є нижчий ніж у нашій країні – підсумовує Przemysław Gliklich.

MIEJSKI PUNKT POMOCY UKRAINIE

ABC EMPATII W GLIWICACH. „UCZYMY, ŻE NIE NA KAŻDĄ CHOROBĘ JEST LEKARSTWO”

Pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na stan zdrowia i wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności – oto najważniejsze cele wyjątkowego podręcznika ABC Empatii, który trafia właśnie na oddziały dziecięce Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

     Jest to dzieło Fundacji Rodziny Czepczyńskich, a ambasadorem tego przedsięwzięcia w województwie śląskim jest senator Marek Plura.

Projekt składa się z książki „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” napisanej przez Wiktora Czepczyńskiego, Żanetę Kupczyk i Katarzynę Muzykę-Jacheć.
Najważniejsza jest likwidacja barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmiana myślenia i negatywnych postaw. Mój brat jest po
skomplikowanej operacji, która zostawiła blizny, był w szkole osobą wyśmiewaną. Przez tę książkę chcemy pokazać, że wszyscy jesteśmy tacy sami – podkreśla Wiktor Czepczyński.

Fundacja Rodziny Czepczyńskich przekazuje nieodpłatnie sto kompletów ABC Empatii (po 100 sztuk) do stu polskich szpitali pediatrycznych lub prowadzących oddziały
pediatrii. Publikacja pomaga małym pacjentom oraz ich bliskim w zrozumieniu nowej, niezwykle trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli. Książki mogą być dla nich prezentem od
Fundacji i szpitala. W naszym województwie są już m.in. w placówkach medycznych w Częstochowie, Chorzowie i Katowicach.

Ta inicjatywa doskonale wpisuje się w nasze założenia, aby pobyt w szpitalu przynosił dziecku nie tylko poprawę stanu zdrowia i zapewniał powrót do prawidłowego funkcjonowania, ale także uczył, czym jest choroba, że nie na każdą chorobę mamy lekarstwo, że należy okazywać zrozumienie i wsparcie osobom z niepełnosprawnością – podsumowała dr Agata Gajewska, ordynator oddziału pediatrii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

ZMIANA LOKALIZACJI PUNKTU SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 OD 28.12.2021 ROKU

To bardzo ważna informacja dla wszystkich osób planujących szczepienie przeciw COVID-19: do 23 grudnia 2021 roku włącznie procedury szczepień odbywać się będą w dotychczasowym punkcie w hali Lodowiska TAFLA w Gliwicach przy ulicy Akademickiej 29.

Po przerwie świątecznej, od 28 grudnia 2021 roku, szczepienia przeciw COVID-19 dla pacjentów powyżej 12 roku życia odbywać się będą w punkcie zlokalizowanym na terenie Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przy ulicy Kościuszki 29 (wjazd od ul. Sobieskiego). Nowy punkt szczepień będzie czynny od 8:00 do 18:00.

Dla dzieci w przedziale wiekowym 5-11 lat punkt szczepień będzie funkcjonował przy ul. Zygmunta Starego 19 w Gliwicach (dawny dom dziecka) w godzinach od 15:00 do 20:00.

W soboty wszystkie punkty szczepień będą czynne od 8:00 do 14:00.

W niedziele punkty szczepień będą nieczynne.

31 grudnia, 1 stycznia oraz 6 stycznia szczepienia przeciw COVID-19 nie będą się odbywały.

WAŻNE: Prosimy o wcześniejsze umawianie się na szczepienie z wykorzystaniem infolinii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach: 508-801-692, 508-801-524, 603-505-257, 661-468-441

Działa też bezpłatna, ogólnopolska infolinia 989, gdzie uzyskamy informacje dotyczące szczepień przeciw COVID-19.

GODZINY OTWARCIA PUNKTU WYMAZOWEGO W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM (COVID)

Punkt wymazowy w okresie świątecznym będzie czynny :

24 grudnia – 09:00-12:00

25 grudnia – 09:00-12:00

26 grudnia – 09:00-12:00

31 grudnia – 09:00-12:00

1 stycznia – nieczynny

6 stycznia – 09:00-12:0

BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIWKO GRYPIE. NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach oferuje możliwość zaszczepienia się przeciw grypie osobom posiadającym prawo do bezpłatnej procedury szczepienia (lista poniżej) mając w tym zakresie odpowiednią bazę medyczną i możliwości organizacyjne.

Jak zapisać się na szczepienie przeciw grypie?

Wystarczy skorzystać z infolinii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach czynnych od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00

603 505 257

661 468 441

508 801 692

508 801 524

albo z punktu stacjonarnego zlokalizowanego na terenie Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przy ulicy Zygmunta Starego 20 (kontener)

Nie ma potrzeby przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

Szczepienia odbywają się w Punkcie Szczepień Powszechnych przy ulicy Akademickiej 29

w Gliwicach (Lodowisko Tafla)

Prawo do bezpłatnego szczepienia mają:

medycy i osoby zatrudnione w placówkach medycznych

farmaceuci i pracownicy aptek

diagności laboratoryjni

nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub z doktorantami oraz inne osoby zatrudnione w uczelni

studenci i doktoranci uczestniczący w zajęciach z udziałem pacjentów

osoby zatrudnione w organach Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wykonujące czynności kontrolne lub inspekcyjne

pracownicy pomocy społecznej, w tym zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku

pacjenci:

zakładu opiekuńczo-leczniczego

zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego

hospicjum stacjonarnego lub domowego

oddziału medycyny paliatywnej

osoby przebywające w domu pomocy społecznej lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku

nauczyciele i inne osoby pracujące w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym, w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, straży gminnej (miejskiej) oraz członków ochotniczych straży pożarnych, ratowników górskich i wodnych wykonujących działania ratownicze

Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego

seniorzy czyli osoby urodzone nie później niż w 1946 r.

Grypa to choroba powszechnie uznawana za taką, z której można się łatwo wyleczyć i żyć bez uszczerbku na zdrowiu. Tymczasem może ona powodować niebezpieczne powikłania, a te w najlepszym razie wiążą się z hospitalizacją, w najgorszym nawet ze śmiercią. Powikłania grypy mogą ujawnić się w ciągu pierwszych kilkunastu dni trwania infekcji lub nawet w kilka tygodni po jej zakończeniu. Mowa przede wszystkim o zapaleniu płuc, zaostrzeniu choroby niedokrwiennej lub niewydolności serca, a nawet niewydolności wielonarządowej. Z ciężkim przebiegiem grypy muszą liczyć się szczególnie pacjenci po 65 roku życia, pacjenci zmagający się z otyłością i chorobami kardiologicznymi.

Szczepienie przeciwko grypie nie chroni w 100 proc. przed zachorowaniem, ale dzięki niemu, nawet w przypadku wystąpienia choroby, jej przebieg będzie łagodniejszy. Najlepiej zaszczepić się na początku sezonu grypowego, czyli jesienią.

Szczepienie jest dobrowolne, ale zalecane. Zwłaszcza wtedy, jeśli ktoś ma niską odporność lub pracuje z osobami o zaburzonej odporności lub ma kontakt z wieloma osobami w pracy.

TRZECIA DAWKA (PRZYPOMINAJĄCA) SZCZEPIONKI PRZECIW COVID-19. RUSZAJĄ ZAPISY!

 Od 24 września 2021 roku wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat będą mogły zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19 dawką przypominającą (trzecią). To samo dotyczy osób, które pracują czynnie z pacjentami, czyli dla pracowników ochrony zdrowia.

      Możliwość przyjęcia dodatkowej szczepionki będzie istniała po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, u osób szczepionych dawką przypominającą stosuje się preparat Comirnaty Pfizer-BioNTech, niezależnie od tego, jaki rodzaj szczepionki zastosowano uprzednio czyli w czasie szczepienia dawką pierwszą oraz drugą. Dotyczy to również osób, które zostały zaszczepione preparatem jednodawkowym (Johnson&Johnson).

Cały czas można zgłosić się na szczepienie przeciw COVID-19. Rejestracja zajmuje tylko chwilę. Zapisz siebie lub bliską osobę przez:

bezpłatną infolinię 989;

SMS o treści SzczepimySie na numer 880-333-333 lub 664 908 556

Internetowe Konto Pacjenta

stacjonarny punkt rejestracji w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, ul. Zygmunta Starego 20

szpitalne infolinie: 603 505 257, 661 468 441, 508 801 692, 508 801 524 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

PRZENIESIENIE PUNKTU POBRAŃ DO LOKALIZACJI KOŚCIUSZKI 29

Szpital Miejski Nr 4 w Gliwicach Sp. z o.o. informuje, że z dniem 20.09.2021 r. Punkt Pobrań materiału do badań laboratoryjnych zostaje przeniesiony do lokalizacji przy ul. Kościuszki 29 – budynekLaboratorium. Tym samym likwidacji ulega dotychczasowy punkt mieszczący się w lokalizacji przy ul. Zygmunta Starego 20

Nowy Punkt Pobrań czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-11:00

PROFILAKTYKA40PLUS W SZPITALU MIEJSKIM NR 4 W GLIWICACH

Kto może skorzystać z badań ?

Program skierowany jest do Polaków, którzy:

– w roku przeprowadzenia badania ukończą lub ukończyli 40 lat
– nie korzystali wcześniej z programu Profilaktyka 40 PLUS
– uzupełnili ankietę przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub przez infolinię 22 735 39 53

Jak skorzystać z pakietu ?

– Wypełnij ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub przez infolinię 22 735 39 53
– Poczekaj 2 dni robocze na wystawienie e-skierowania.
– Wybierz placówkę, w której chcesz zrealizować badania, skontaktuj się z nią i umów na termin badania.
– Na badanie zabierz dowód osobisty.
– Odbierz wyniki badań w placówce, w której realizowałeś świadczenie lub przez IKP.

E-skierowanie jest ważne do końca 2021 roku.

Co zawiera pakiet badań ?

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki zakres badań będzie dostępny dla Ciebie, zależy od odpowiedzi, jakich udzielisz w ankiecie.

KOLEJNY SUKCES ORTOPEDÓW ZE SZPITALA MIEJSKIEGO NR 4 W GLIWICACH

 Marzę, żeby jeszcze zatańczyć z mężem walca. To nasz ulubiony taniec. Przez całe życie byłam aktywna, jeździłam na rowerze, spacerowałam. Choroba to przerwała, ale teraz mam nadzieję, że będzie już tylko lepiej – mówi pani Sylwia, która w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przeszła pomyślnie wyjątkową operację usunięcia ważącego trzy kilogramy guza, a następnie wszczepienia implantu, który umożliwi jej normalne funkcjonowanie.

     Mieliśmy do czynienia z monstrualnych rozmiarów nowotworem pierwotnym kości miednicy. Operacja była rozległa, niezwykle wymagająca, a ryzyko krwawienia okołooperacyjego ogromne – podkreślił wspierający gliwickich lekarzy prof. Daniel Kotrych, kierownik Kliniki Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu, Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Miejsce zaatakowanych przez nowotwór kości zajął specjalnie zaprojektowany implant wykonany w technologii druku 3D. Dzięki tak zaawansowanym działaniom możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że pacjentka ma szansę na powrót do pełnej sprawności. Udało się uzyskać stabilizację miednicy, a pionizowanie rozpoczniemy już za kilka dni – mówi dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

To już kolejna bardzo skomplikowana operacja z zakresu endoprotezoplastyki onkologicznej w gliwickiej lecznicy.

Mamy dwa zasadnicze cele: ratować pacjentów onkologicznych i przywracać im sprawność, którą choroba próbuje odebrać. To wielka radość i nadzieja, że tę walkę naprawdę możemy wygrać – podsumowuje dr Andrzej Baryluk.

#2DAWKAWGLIWICACH. ZMIENIAJĄ SIĘ PRZEPISY!

Od 1 lipca 2021 roku każda osoba, która zaszczepiła się przeciw COVID-19 pierwszą dawką będzie mogła przyjąć dawkę drugą w dowolnym punkcie i terminie. To nowe rozwiązanie ma ułatwić szczepienie tym, którzy planują np. wakacyjne wyjazdy albo służbowo przebywają w zupełnie innym mieście niż to, w którym zainicjowali procedurę zaszczepienia się.

Doszliśmy do tego momentu, w którym konkretne preparaty są już w pełni dostępne dla pacjentów, nie ma gorączkowych poszukiwań, nie ma kolejek. Jesteśmy dobrze przygotowani i zachęcamy do przybycia na gliwicką Taflę przy Akademickiej 29 także te osoby, które pierwszą dawkę szczepionki otrzymały w innym punkcie – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Od początku istnienia punktu w hali Lodowiska Tafla w Gliwicach, przeprowadzono już 130 tysięcy szczepień przeciw COVID-19.

Na początku czerwca ruszyła kampania edukacyjna #SzczepieniewGliwicach, której zadaniem było przede wszystkim motywowanie i zachęcanie do szczepień przeciw COVID-19 oraz wyjaśnianie konieczności szczepienia. To inicjatywa gliwickich medyków: dr Agaty Gajewskiej, doktora Andrzeja Kupilasa, Justyny Soroki oraz Rafała Kuczy, pielęgniarza i ratownika medycznego, a jednocześnie pracownika jednego z największych punktów szczepień w woj. śląskim w hali Lodowiska Tafla przy Akademickiej 29.

#2dawkawGliwicach to kolejna odsłona kampanii, w której najważniejsze jest ukazanie sprawnego, komfortowego systemu szczepień przeciw COVID-19 zastosowanego w gliwickim punkcie. Przekaz skierowany jest zarówno do nastolatków, którzy już mogą się zaszczepić, ale także do osób dorosłych, które z różnych względów nie podjęły wcześniej decyzji o szczepieniu.

INFORMATOR – PIERWSZE KROKI W GLIWICACH – RODZICE-RODZICOM

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI RAKA PROSTATY

Nawet dwa razy więcej pacjentów z podejrzeniem raka prostaty zgłasza się teraz do urologów.
Specjaliści ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach mają nowe narzędzie do walki z tym nowotworem

Czas pandemii sprawił, że wielu chorych, u których pojawiły się niepokojące objawy, nie trafiało od razu do gabinetów urologicznych. Od dwóch miesięcy liczba takich pacjentów rośnie w niespotykanym tempie, nawet o 100% – mówi dr n.med. Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Zobaczymy, jak ta sytuacja będzie wyglądała w kolejnym miesiącach, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to tendencja wzrostowa – dodaje specjalista.

Laparoskop 3D czyli nowa szansa dla chorych

Dzięki wsparciu władz Gliwic, urolodzy mają teraz do dyspozycji niezwykle ważny sprzęt: to laparoskop 3D o wartości blisko pół miliona złotych. Zdecydowanie poprawiła się jakość obrazu, który mamy i możemy jeszcze dokładniej ocenić sytuację konkretnego pacjenta, wszystkie struktury anatomiczne. To sprawia, że efekt mamy podwójny: chory szybciej dochodzi do siebie po zabiegu, proces gojenia jest krótszy, a dla nas to większy komfort pracy i większa precyzja – wyjaśnia urolog.

Ten rak nie boli. On zabija

23 czerwca to Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. Szacuje się, że w województwie śląskim każdego roku taką diagnozę słyszy nawet 2 tysiące mężczyzn. To jest nowotwór, który nie boli. Jeśli już boli – to znaczy, że stopień zaawansowania choroby jest bardzo poważny. Stawiajmy na profilaktykę – wcześnie wykryty rak prostaty jest wyleczalny. Symptomami, które powinny skłonić każdego mężczyznę do konsultacji urologicznej, są problemy z oddawaniem moczu oraz częstomocz czy krwiomocz. Wstyd, strach, skrępowanie zostawmy za drzwiami gabinetu, tylko otwarta, szczera rozmowa z lekarzem oraz szybka reakcja mogą skutecznie pomóc – tłumaczy dr Kupilas.

JUŻ 100 TYSIĘCY WYKONANYCH SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 W PUNKCIE PROWADZONYM PRZEZ SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH

Ponad sto tysięcy przeprowadzonych szczepień przeciw COVID-19 to przede wszystkim zasługa zespołów medycznych, obsługi technicznej i koordynatorów, którzy bardzo ciężko pracowali przez wiele tygodni, aby to miejsce było wyjątkowe na medycznej mapie województwa śląskiego – podkreślił Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Punkt szczepień w hali Lodowiska Tafla przy Akademickiej 29 powstał z inicjatywy władz Gliwic, Politechniki Śląskiej, wojewody śląskiego oraz dyrekcji śląskiego NFZ. Pierwsi pacjenci zostali zaszczepieni 29 marca 2021 roku.

15 czerwca drugą dawkę szczepionki otrzymała 18-letnia Ola z Gliwic, która stała się dla medyków na „Tafli” wyjątkową pacjentką: z racji tego, że dziewczyna zmaga się z autyzmem, zespół zrobił wszystko, aby ułatwić jej przejście całej procedury, na którą formalnie zgodę musiał wydać sąd.

Dziś mamy już to za sobą, bardzo dziękujemy lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom, którzy stanęli na wysokości zadania, aby Ola czuła się dobrze i bezpiecznie. Teraz już spokojnie myślimy o wakacyjnym wyjeździe – powiedziała pani Małgorzata, mama Oli. Gliwiccy medycy otrzymali też od Oli niezwykły prezent: własnoręcznie wykonany rysunek. Ola jest utalentowana plastycznie i bardzo często swoje myśli oraz odczucia wyraża właśnie w taki sposób.

Statystyki i wyniki to jedno, ale historia konkretnego człowieka, jego bliskich, sytuacja, w której udało się zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby uchronić ich przed ciężkim przebiegiem COVID-19 nadaje tej pracy największy sens – podkreślił prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, Przemysław Gliklich.

W hali przy Akademickiej 29 przygotowano także specjalne boksy, w których przeprowadzane są szczepienia osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Takich procedur w punkcie prowadzonym przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach wykonano już 1500.

8 czerwca ruszyła kampania edukacyjna #SzczepieniewGliwicach, w której informacja
o dostępnych dawkach szczepionek przeciw COVID-19 została połączona z… solidną dawką wiedzy o idei szczepień. Kto ma taką wiedzę? Na pewno gliwiccy medycy, którzy od ponad roku walczą na pierwszej linii z pandemią koronawirusa. W kampanii wzięli już udział m.in. dr Andrzej Kupilas, dr Agata Gajewska oraz Justyna Soroka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. To właśnie ich głos w tym projekcie stał się najważniejszy. Grafiki z wypowiedziami medyków można znależć m.in. w mediach społecznościowych i na stronie internetowej placówki oraz gliwickiego magistratu.

RUSZA KAMPANIA EDUKACYJNA #SZCZEPIENIEWGLIWICACH

#SzczepieniewGliwicach to akcja, która ma przede wszystkim motywować, wyjaśniać i zachęcać do szczepień przeciw COVID-19. Tego zadania podjęli się gliwiccy medycy. Wśród nich Rafał Kucza, pielęgniarz i ratownik medyczny, który od początku pracuje w jednym z największych punktów szczepień w woj. śląskim prowadzonym przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach w hali Lodowiska Tafla przy Akademickiej 29.

Dyżurując w pogotowiu wiele razy widziałem ogromne cierpienie, ból i wycieńczenie pacjentów walczących z ciężkim przebiegiem COVID-19. Trzeba robić wszystko, aby takie dramaty już nigdy nie miały miejsca, dlatego bez wahania wziąłem udział w tej kampanii – podkreśla ratownik.

Zapisałem na szczepienie moją córkę, z pełną odpowiedzialnością i przekonaniem, że to najlepsze rozwiązanie i zakończenie tego pandemicznego koszmaru. Gdy jeszcze rok temu nie wiedzieliśmy, w jakim kierunku to wszystko pójdzie, marzyliśmy o szczepieniach, które pomogą nam wrócić do normalności. Niech to marzenie teraz się spełnia. Działajmy wspólnie i promujmy akcję #SzczepieniewGliwicach – powiedział Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

W ramach kampanii pojawią się specjalne grafiki w social mediach, sukcesywnie będą też pojawiać się kolejne publikacje z wypowiedziami gliwickich medyków.

Aby zapisać się na szczepienie można skorzystać z bezpłatnej infolinii Narodowego Programu Szczepień 989, skontaktować się z punktem szczepień, wysłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie lub wybrać e-rejestrację.

Przypomnijmy, że w punkcie prowadzonym przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach przy Akademickiej 29 przeprowadzono dotąd 80 tysięcy szczepień przeciw COVID-19.

RUSZAJĄ SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 PRACOWNIKÓW POLSKIEJ GRUPY GÓRNICZEJ S.A.

  Pierwsi pracownicy Polskiej Grupy Górniczej S.A., ich małżonkowie i dzieci powyżej 16 roku życia we wtorek 1 czerwca 2021 roku przyjęli pierwszą dawkę szczepionki Comirnaty (Pfizer/BioNTech) w ramach akcji szczepień ochronnych przeciwko Covid-19 w zakładzie pracy.

     „Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia akcji. Jako jedni z pierwszych w kraju zgłosiliśmy akces do rządowego programu szczepień w zakładach pracy, którego celem jest ułatwienie dostępu jak największej liczby Polaków do procedury ratującej zdrowie i życie” – powiedział we wtorek rano Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Podmiotem medycznym, który odpowiada za szczepienia w PGG S.A. jest Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach.

„Współpraca szpitala ze spółką górniczą to już ponad rok doświadczeń i wspólnej walki z pandemią koronawirusa: od zorganizowania punktów pobierania od górników wymazów w kierunku SARS-CoV-2, przez otwarcie supernowoczesnego laboratorium z najwyższej klasy sprzętem o milionowej wartości, aż po punkty szczepień dla pracowników” – przypomina Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Przypomnijmy, że do szczepień na przełomie kwietnia i maja zapisało się w PGG S.A. ponad 12,5 tys. pracowników oraz członków ich rodzin. E-rejestrację przeprowadzono za pomocą specjalnej aplikacji na Portalu Pracownika, a chętni mieli możliwość wyboru jednej z 10 lokalizacji w miejscowościach działania spółki (Gliwice, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Bieruń, Lędziny, Rydułtowy, Radlin). Termin rozpoczęcia akcji zależał od dostępności odpowiedniej partii szczepionek z zasobów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA UKŁADU POKARMOWEGO

29 maja przypada Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego

Nadal zdarza się, że strach i wstyd biorą górę nad racjonalnością. Gdy mówię pacjentowi, że konieczna jest kolonoskopia to słyszę „nie” – mówi dr Dariusz Lupa, kierownik Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach

Nowotworom układu pokarmowego często sami „pomagamy” – naszym stylem życia, fatalną dietą, brakiem ruchu, otyłością, używkami – dodaje dr Małgorzata Błaszczyńska, gastroenterolog, dyrektor medyczny Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach

Gdy byłem na początku zawodowej drogi, jeden z kolegów poprosił mnie, abym zbadał jego ojca. Przyjąłem tego pana, ale musiałem stoczyć batalię, aby zgodził się na badanie. Po wielu rozmowach – wreszcie wyraził zgodę. Przeszedł operację, wszystko skończyło się pomyślnie i żył jeszcze wiele lat. Dziś wiem, że to, co wtedy udało się „wywalczyć” uratowało mu życie – mówi dr Dariusz Lupa ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Kolonoskopia czyli badanie umożliwiające zobrazowanie jelita grubego, to najlepsza metoda wykrywania nowotworu na etapie, gdy jest on wyleczalny, ale nie daje jeszcze objawów. Wśród pacjentów wzbudza mnóstwo negatywnych emocji, są przestraszeni zasłyszanymi opowieściami o bólu, cierpieniu, upokorzeniu. Zwykle po wykonaniu całej procedury okazuje się, że te obawy były przesadzone. Dysponujemy możliwościami przeprowadzenia kolonoskopii w znieczuleniu, pacjent jest monitorowany stale, bezpieczny, a stres staramy się ograniczyć do minimum. Do tego niezwykle ważne jest zachowanie dyskrecji oraz pozytywne nastawienie personelu medycznego – przypomina dr Małgorzata Błaszczyńska, gastroenterolog, dyrektor medyczny Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Trzeba zdać sobie sprawę, że stres, który powodują badania profilaktyczne, nie może nas „blokować” i sprawiać, że zaczynamy unikać tego tematu. To bardzo złe podejście zwłaszcza, że w ramach badań przesiewowych możemy korzystać z kolonoskopii – przypomina dr Dariusz Lupa.

Po 45 roku życia naprawdę warto wybrać się do gastroenterologa, przyjrzeć się swojej diecie, zastanowić się nad aktywnością fizyczną, wolną redukcją masy ciała. To naprawdę może przynieść duże korzyści – podsumowuje dr Małgorzata Błaszczyńska.

Popup Plugin